Uudised
Eesti Rehviliidu ja Eesti Politsei rehvimustri mõõtmise ühisoperatsioonist 2007 2007-12-19

MTÜ Eesti Rehviliit viis läbi 2007 aastal 05. detsembril Tallinnas ning 10. detsembril Tartus rehvimustri sügavuse mõõtmise ühisoperatsiooni koostöös Eesti Politseiga.
Sellel aastal teatas MTÜ Eesti Rehviliit operatsiooni toimumisest aegsasti ette ning teema leidis päris palju kajastust ka meedias.
Lisaks andis MTÜ Eesti Rehviliit Eesti Politseile omalt poolt üle ka 20 kalibreeritud rehvimusrti sügavuse mõõdikut, mis jagati ära nelja Politseiprefektuuri vahel.

MTÜ Eesti Rehviliidu poolt osales nii Tallinnas kui ka Tartus 6 inimest, politseipatrulle oli samuti kolm ekipaazi.

Tallinn
Tallinnas kontolliti rehve kolmes kohas, alustati kell 11.00 ning lõpetati kell 15.30.

Punane tn
Tallinnas Punasel tänaval kontrolliti 53 sõidukit, millest 39 olid sõiduautot (sh 3 maasturit) ning 14 kaubikut. 35 sõidukit kuulusid eraisikutele ning 18 ettevõtetele.
43-l sõidukil olid all naastrehvid ning 10-l lamellrehvid. Keskmine mustrisügavus oli 6,8 mm.
Kõik rehvid vastasid nõuetele, kuid hakkas silma, et kolmest kahel maasturil olid all kõvema seguga M&S kummid, mis Eesti talveoludesse hästi ei sobi. Samas seaduse järgi on nõutav märgistus olemas ning ettepanek rehvid pehmema seguga rehvide vastu vahetada on pigem soovituslik.

Tartu mnt Mõigu
Tartu mnt Mõigus kontrolliti 90 sõidukit, millest 74 olid sõiduatuod(sh 9 maasturit) ning 16 kaubikut. 68 sõidukit kuulusid eraisikutele ning 22 ettevõtetele.
60-l sõidukil olid all naastrehvid ning 30-l lamellrehvid. Keskmine mustrisügavus oli 6,9 mm.
Nõuetele mittevastavaid rehve kasutasid 4 juhti, kellele koostati ka väärteoprotokoll. Lisaks olid kahel sõiduautol ees lamellrehvid ning taga naastrehvid. Juhid pääsesid hoiatusega. Ühe sõiduki mark nendest oli Smart, mille juht väitis et sellele autole on võimatu leida komplekti naastrehve.

Tööstuse tn
Tööstuse tänaval kontrolliti 97 sõidukit, millest 76 olid sõiduautod(sh 8 maasturit) ning 21 kaubikud. 78 sõidukit kuulusid eraisikutele ning 18 ettevõtetele.
69-l sõidukil olid all naastrehvid ning 28-l lamellrehvid. Keskmine mustrisügavus oli 6,4 mm.
Kahel sõidukil olid all nõuetele mittevastavad rehvid, kellele koostati ka väärteoprotokoll. Mõlemad olid kaubikud. Samuti olid osadel maasturitel all kõvema seguga M&S kummid.

Kokkuvõtteks
Tallinnas kontrolliti kokku 240 sõidukit, millest nõuetele mittevastavaid rehve kasutasid 6 sõidukit. 172 sõidukit kasutasid naastrehve ning 68 lamellrehve.

Tartu

Tartus kontrolliti rehve samuti kolmes kohas, alustati kell 10.00 ning lõpetati 13.00.

Valga mnt Tartust väljuv suund
Valga mnt kontrolliti 52 sõidukit, millest 21 olid sõiduautod(sh 2 maasturit) ning 31 kaubikud. 28 sõidukit kuulusid eraisikutele ning 24 ettevõtetele. 36-l sõidukil olid all naastrehvid ning 16-l lamellrehvid. Keskmine mustrisügavus oli 7,2 mm.
Ühel sõidukil olid all nõuetele mittevastavad rehvid, kellele tehti ka väärteoprotokoll.

Võru ring
Võru ringil peale viadukti kontrolliti 72 sõidukit, millest 58 olid sõiduautod(sh 3 maasturit) ning 14 kaubikut. 64 sõidukit kuulusid eraisikutele ning 8 ettevõtetele.
48 sõidukit kasutasid naastrehve ning 24 lamellrehve. Keskmine mustrisügavus oli 6,9 mm.
Kolmel sõidukil võis täheldada vale rehvirõhu kasutamist, kuna rehv oli keskelt kulunud, kuid rehvi õlgades oli rehvimuster korralik.

Kastani tänav
Kastani tänaval kontrolliti 84 sõidukit, millest 62 olid sõiduautod(sh 4 maasturit ja 3 taksot) ning 22 kaubikut. 56 sõidukit kuulusid eraisikutele ning 28 ettevõtetele. 66-l sõidukil olid all naastrehvid, 27-l sõidukil lamellrehvid ning 4-l suverehvid. Keskmine mustrisügavus oli 7 mm.
Suverehvide kasutajatele tehti ka väärteoprotokoll ning ühel juhil neist avastati ka 1,6 promilline alkoholijoove.

Kokkuvõte
Kokkuvõttes kontrolliti Tartus 208 sõidukit, milledest 150 kasutasid naelrehve, 54 lamellrehve ning 4 suverehve.


Üldkokkuvõte.
Põhja Politseiprefektuuri haldusalas kontrolliti kokku samal ajal 420 sõidukit ning tuvastati 23 rikkumist ning Lõuna Politseiprefektuuri halduspiirkonnas kontrolliti samal ajal kokku 598 sõidukit, kus tuvastati 26 rikkumist . Need arvud sisaldavad ka MTÜ Eesti Rehviliiduga koostöös Tallinnas ja Tartus kontrollitud sõidukeid.

Üldkokkuvõtteks võib tõdeda, et rehvide seisukord on 2007 aastal tehtud kahe reidi tulemusena, kus osales MTÜ Eesti Rehviliit, üllatavalt hea. 448 st kontrollitud sõidukist sõitsid nõuetele mittevastavate rehvidega ainult 11 sõidukit. 122-l sõidukil olid all lamellrehvid, mis näitab, et Eesti sõidukijuhid eelistavad naastrehve.

Rehvimuster oli sõidukitel valdavalt heas või väga heas korras, kulumispiirini sõidetud rehvidega olid vähesed sõidukid. Hakkas silma, et paljudel sõidukitel olid rehvid ostetud kas sellel või eelmisel aastal.
Samuti olid päris paljud juhid sellest kampaaniast meedia vahendusel kuulnud ning reid ei tulnud neile üllatusena. Tallinnas ütlesid rehvimustrimõõtjad, kes igapäevaselt rehvitöökodades töötavad, et reidist eelneval päeval oli töökodades keskmiselt rohkem kliente käinud. Seega võib lugeda õnnestunuks ka meedia poolt tehtud teemakajastuse.
Sellel aastal rääkisid ka paljud rehvitöökojad, et talvine rehvivahetushooaeg sai läbi juba nädal enne detsembri algust, mis näitab et sõidukijuhid on hakanud rehvidele ja rehvidega seotud turvalisusele rohkem tähelepanu pöörama.

MTÜ Eesti Rehviliit on tänulik rehviettevõtjatele: I&R Grupp OÜ, Vevid AS, Tireman OÜ, Hinkus AS, Kummisepp OÜ ning Alpriis AS, kes abistasid Rehviliitu vajaliku tööjõuga.

Samuti tahab MTÜ Eesti Rehviliit väga tänada Eesti Politseid, kellega ühistöös me rehvimustri kontrollimise operatsiooni saime teostada ning loodame, et Eesti Politseile üle antud rehvimustri sügavuse mõõdikud täidavad oma eesmärki.
MTÜ Eesti Rehviliit loodab ka edaspidi Eesti Politseiga sarnase koostöö jätkumist ning loodab, et 2008 aastal saame sarnaseid ühisoperatsioone ka mujal Eestis teha.

Kaur Kuurme
MTÜ Eesti Rehviliit
tegevjuht


Prinditud aadressilt http://www.rehviliit.ee/web2/index.php?cat_ID=1&page_id=1&news_id=40

MT EESTI REHVILIIT. Kik igused kaitstud.