Uudised
Mida teha kasutatud autokummidega? 2009-04-15

Kasutatud autokummide äraviskamine on selge ressursi raiskamine. Tegemist on materjaliga, mille kasutamist piirab ainult loominguline mõtlemine.


1. Kasutatud autokumme saab kasutada uute autokummide tootmises. Miks vanasid autorehve selleks ei kasutada, tuleneb asjaolust, et naftast uusi valmistada on lihtsam.

2. Jahvatatud autokumme saab teeehituses segada asfaltiga, või kasutada auto- või raudteede alusmaterjalina liiva asemel. Teatud ehitusdetailide tehakse ka kummiga modifitseeritud betoonist. Autokummidest annab valmistada katusekattematerjali.

3. Jahvatatud autokummidest saab spordiväljakute katteid, samuti põrandakatteid.

4. Kasutatud autokummidest saab ehitada maanteede ja elurajoonide vahele helibarjääre.

5. Vanadest autokummidest annab ehitada keskkonnasõbralikke elamukomplekse, mida ei pea talvel kütma ega suvel jahutama ning mis kasutavad ära vihmavee. Autokummid tambitakse täiteainet täis, milleks võib olla nii liiv, kruus kui muu piisavalt valguv täiteaine ning kaetakse krohviga. Tulemuseks on pea purunematu ehitusplokk. Inglise keeles leiab viidatud praktika kohta meeletus koguses infot märksõna „Earthship" all. Vaata ka allpool asuvat videot.

6. Autokummidest saab tahtmise korral suurepäraseid kinga- ja saapataldu. Teatavasti aga pole vastupidavate jalatsite tegemine enamiku jalatsitootjate huvides.

7. Laste mänguväljakute kujundamiseks annavad autokummid piiramatuid võimalusi.

8. Suured terasetootjad kasutavad autokumme oma tootmisprotsessides.

9. Coskata nimeline ettevõtte on aretanud mikroorganismid, mis söövad muude asjade kõrval ka autokumme ning pritsivad selle peale etanooli. Coskata bioreaktor on tööstuslike katsetuste faasis.

10. Autokummide pürolüüs - hapnikuvabas suletud keskkonnas sulatatakse autokummid üles ja protsessi tulemusena saab kätte algmaterjalid - süsiniku, metalli, gaasi ja sünteetilise õli. Eestis on üks koht, kus ei osata suure hulga soojusega midagi peale hakata (Narva elektrijaamad), sinna võiks kaaluda mõne vastava tehase ehitamist.

11. Viimaseks ja kõige vähem meeldivaks võimaluseks on autokummide ahju ajamine.  Tulevased prügipõletustehased võtavad kõik kummid rõõmuga vastu.

 

Videomaterjali näeb http://www.youtube.com/watch?v=L9jdIm7grCY&eurl=http%3A%2F%2Fforte.delfi.ee%2Fnews%2Fvaria%2Farticle.php%3Fid%3D22837765%26l%3Dfplead&feature=player_embedded

Allikas Delfi

 


Prinditud aadressilt http://www.rehviliit.ee/web2/index.php?cat_ID=1&page_id=1&news_id=84

© MTÜ EESTI REHVILIIT. Kõik õigused kaitstud.